مدتی است که شرکت ولوو محصولات خود را به سیستم ترمز اضطراری اتوماتیک تجهیز نموده است. حالا این فناوری منجر به حفظ جان یک کودک شده است.

سیستم اتوماتیک ترمز اضطراری به‌عنوان یک طرح انقلابی در جهت ارتقاء سطح ایمنی خودروهای سنگین شرکت ولوو معرفی شد. از نام این سیستم پیدا است که در شرایط اضطراری با فعال کردن ترمزهای خودرو از تصادف جلوگیری می‌کند .

عملکرد فوق العاده

به‌طور کلی سیستم اتوماتیک ترمز اضطراری ( AEB) با تشخیص موانع موجود در جلوی خودرو (مانند خودروهای دیگر و حتی انسان) به کمک راننده ‌می‌آید و سعی می‌کند حداقل آسیب‌های احتمالی برخورد را به کم‌ترین میزان کاهش دهد یا در صورت امکان از بروز حادثه جلوگیری کند. به‌محض تشخیص خطر، این سیستم با ایجاد صوت و روشن کردن یک چراغ هشدار قرمزرنگ روی شیشه جلو، راننده را از خطر احتمالی آگاه می‌سازد و منتظر عکس‌العمل مناسب و به‌موقع راننده می‌ماند. در صورتی‌که راننده به هر دلیلی عکس‌العمل مناسبی برای جلوگیری از برخورد نشان ندهد، این سیتم ترمزهای خودرو را برای جلوگیری از برخورد فعال می‌کند.

ترمز اضطراری

سیستم AEB برای جلوگیری از برخورد کامیون‌های ولوو با عقب دیگر خودروها توسعه داده شده است. این سیستم از یک دوربین و یک رادار برای تشخیص خودروها و موانع موجود در مسیر پیش‌رو بهره می‌برد. اطلاعات دریافتی از رادار و دوربین به کنترل‌کننده ارسال می‌شود و در صورت تشخیص خطر، کنترل‌کننده فرمان فعال شدن ترمزها را صادر می‌کند .